Hřebíček je vlastně sušené poupě hřebíčkovce kořenného. Jeho původní domovinou jsou Moluky, kterým se ještě přezdívá „ostrovy koření.“ Ovšem dnes se toto oblíbené koření pěstuje i v Indii, Madagaskaru a dalších oblastech světa.
Hřebíček účinky
Hřebíček již znali ve starověku. Snad první dochované záznamy pocházejí ze 3. století př.n.l. Do Evropy se dostal hlavně díky obchodníkům a postupně si získal velkou oblibu nejen jako koření, ale i v medicíně. Používal se na dezinfekci ran, při boji s parazity, a dokonce se žvýkal pro svěží dech. Na trhu se jeho cena vyšplhala na úroveň zlata. Po nějaké době začali mnozí přemýšlet, jak si cestu na Moluky zkrátit.To právě byla i jedna z hlavních úloh výpravy Fernaa de Magalhãese. Ke konci 18. století začínají hřebíček pěstovat i první Evropané.
Využití hřebíčku
Lidé si jej oblíbili nejen kvůli charakteristické vůni, ale hlavně pro jeho nasládlou až hořkou chuť. Přidává se do polévek, salátů, omáček, a dokonce i dezertů. Silice se hojně využívají v parfumerii. Hřebíček je i silným repelentem. K tomuto účelu lze použít vonnou silici, nebo ponechat hřebíčkovou vodu v blízkosti okna. Odpuzuje však nejen létající hmyz, ale i mravence, takže při mytí podlah přidáme lžičku silice nebo tinktury do kbelíku s vodou. Taktéž jím lze natřít nebo postříkat oblečení a kůži před cestou do přírody. Ochrání nejen před komáry, ale i před klíšťaty (stříkat se doporučuje opakovaně – klidně i po 1-2 hodinách).
Hřebíček – účinky
Působí antibakteriálně a antisepticky. Celkově posiluje imunitní systém. Pokud se přikládá lokálně, tlumí bolest. Ústní vodou lze i kloktat při potížích a bolestech v krku. Je močopudný. Používá se na bolesti kloubů, revmatické nemoci, svaly. Dezinfikují se jim rány a zranění. Používá se i rýmu a záněty horních cest dýchacích. Zde je vhodná i aromaterapie s použitím hřebíčkových vonných silic. Ayurvéda doporučuje hřebíček i pro posílení srdečního svalu. Zlepšuje chuť k jídlu a uvolňuje křeče v břiše, podporuje vylučování trávicích enzymů a celkově zlepšuje trávení. Účinně bojuje proti střevním parazitům. Někomu též pomáhá při škytavce. Někteří autoři též uvádějí příznivý vliv silice na akné, afty a další kožní potíže. Kladně působí na menstruační cyklus. Říká se, že hřebíček je silné afrodiziakum. Hřebíček proti bolesti zubů Jelikož má hřebíček anestetické účinky, často se jej využívá při bolestech zubů. Na paradontózu a bolest zubů se doporučuje silice, nebo hřebíčková tinktura. Lidé též používají zubní vodu (připravuje se namočením několika hřebíčků do teplé vody nebo lze rozmíchat několika kapek hřebíčkové silice ve vodě).
Hřebíčkový olej
Hřebíčkový olej se doporučuje vmasírovat na bolestivé klouby a svaly. Lze jej užívat i vnitřně. Hřebíčková tinktura Kapky lze vyrobit namočením hrsti hřebíčku na několik týdnů v půl litru silného alkoholu (nejlépe více než 70%ního). Je vhodné ji využít na výplachy ústní dutiny, nebo přiložit na problémové místo (ránu, bolestivou dáseň nebo zub).
Kontraindikace
I hřebíček je nutné konzumovat s rozumem a neužívat jej příliš často. Nedoporučuje se užívat během těhotenství a při těžkých onemocněních nervového a trávicího systému.