Stévie – skvělé přírodní sladidlo

O cukru je všeobecně známo, že je hlavním nepřítelem štíhlé postavy a to je důvod k hledání alternativ. Namísto těch chemických však můžete sáhnout po přírodním řešení, kterým je stévie.

Co o stévii víme?

Stévie sladká patří mezi světlomilné tropické rostliny rodu Stevia, který obsahuje kolem 150 druhů bylin a keřů. Mezi její domovinu patří tropické a subtropické oblasti Jižní a Střední Ameriky. Dorůstá do výšky 50-100 cm. Listy má drobné, sytě zelené barvy a květy jsou okolíky, které vytvářejí jemné úbory drobných, bíle zbarvených květů. Původní rostlina byla pouze jednoletá, ale díky šlechtění patří v současné době mezi rostliny víceleté.

Využití rostliny

Díky komplexu sladivých látek, které se nacházejí téměř v celé rostlině (kromě kořenů), především však v listech, se používá především jako náhrada za cukr, oproti němuž nemá téměř žádné kalorie, je vhodná i pro diabetiky a nepodporuje tvorbu zubního kazu.

Zdravotní účinky

Mezi výhody, které stévie nabízí, patří především náhrada za cukr. Dále pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, pomáhá při stabilizaci krevního cukru a reguluje činnost slinivky břišní, je ideální při redukční dietě, neobsahuje žádné kalorie, odolává vysokým teplotám, podporuje trávení, snižuje výskyt plynatosti, zklidňuje podrážděný žaludek, má antioxidační vlastnosti, nepodporuje v těle kvasící procesy, snižuje chuť na cukr a sladké, pomáhá buněčnému metabolismu, poskytuje antibakteriální a antivirové účinky a je vhodná pro všechny věkové kategorie.

stevie list

Jak stévii užívat

Při jejím používání mějte stále na paměti, že je až třistakrát sladší, než cukr. Pokud ji chcete používat pro slazení nápojů je lepší využít listy usušené, neboť se do tekutiny lépe uvolní žádoucí látky. Z čerstvých listů se tyto látky uvolňují hůře.
Kromě listů jsou k dostání i tablety a pořídit si můžete také extrakt ze stévie, který je k dostání v tekuté formě.

Facebook
Pinterest
Twitter
Email
Další zajímavé články

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial