Světlé i stinné stránky oleje z černého kmínu

O pozitivních přínosech oleje z černého kmínu moc dobře věděla již samotná Kleopatra, která na něho sázela ve snaze dosáhnout krásnějšího vzhledu své pokožky i vlasů. Neznámý nebyl ani pro proslulého Hippokratese, který jej používal tehdy, když jej postihly zažívací nebo metabolické zdravotní obtíže.

Olej z černého kmínu se zabydlel i v ajurvédě a čínské medicíně, kde má své čestné místo. Ne nadarmo se o něm říká, že je to lék na mnohé neduhy a potíže. A co vy? Znáte olej z černého kmínu, nebo se o něm prostřednictvím našeho dnešního článku dozvídáte úplně poprvé?

Olej z černého kmínu – zlato faraonů

Vzhledem k dlouholeté historii oleje z černého kmínu se není čemu divit, že se mu přezdívalo zlato faraonů. Černý kmín se řadí mezi perské koření, které se používá při přípravě masa i pečiva. Pokrmům dodá silnou chuť i výrazné aroma, které je pro něho typické – chuť je lehce štiplavá, což nemusí zachutnat každému.

Co v sobě olej z černého kmínu obsahuje?

Olej z černého kmínu se může pyšnit opravdu pestrým obsahem, díky kterému patří mezi super potraviny – ty jsou známé tím, že mají oproti jiným potravinám obsahově navrch a jsou pro naše zdraví obrovským přínosem.

Co se obsahu týče, naleznete v něm mnoho esenciálních látek, nechybí prospěšné vitamíny i minerály, které naše tělo potřebuje pro svou správnou funkci. Mimo jiné olej z černého kmínu obsahuje i biologicky aktivní látky.

Černý kmín sám o sobě se může pyšnit jak antibakteriálními, tak i antiparazitními, antimykotickými či protizánětlivými účinky. Dále má diuretické, choleretické i analgetické vlastnosti.

Přínosy oleje z černého kmínu

Určitě vás zajímají zdravotní přínosy oleje z černého kmínu, takže vás nebudeme déle napínat a společně s vámi se podělíme i pozitivní dopady tohoto oleje na naše zdraví. Věříme, že budete mile překvapeni, co všechno olej z černého kmínu dokáže a v čem umí být nápomocný.

Snižuje hladinu cholesterolu

Pokud je v těle vysoká hladina cholesterolu, zvyšuje se riziko vzniku srdečních onemocnění. Proto je určitě rozumné udržovat množství cholesterolu v rozumné míře.

S tím může být olej z černého kmínu hodně nápomocný, ostatně jak potvrdily mnohé studie. Podle nich při pravidelné konzumaci oleje došlo ke snížení tzv. špatného cholesterolu, stejně jako se snížilo množství triglyceridů v krvi.

Slouží jako prevence proti nemocem

Olej z černého kmínu v sobě obsahuje mnoho antioxidantů, které jsou známé tím, že v těle dokážou posloužit jako prevence proti vzniku celé řady onemocnění. Podle studií vyšlo najevo, že antioxidanty naše tělo chránit před vznikem rakoviny, cukrovky nebo srdečních onemocnění.

Olej z černého kmínu dále pomáhá:

  1. při poruchách trávení
  2. při artritidě
  3. při vysokém krevním tlaku
  4. při zánětech
  5. při astmatu
  6. při alergiích
  7. při vysokém krevním tlaku
  8. při cukrovce

Stinná stránka oleje z černého kmínu

Abychom zde nemluvili pouze v pozitivech, měli bychom se zmínit i o možných nežádoucích účincích tohoto oleje. Odborníci jsou toho názoru, že se prozatím ještě neobjevily a tím pádem ani nepotvrdily žádné vážné negativní účinky, nicméně přesto dbají důraz na doporučené používání oleje z černého kmínu na pokožku, kde by mohl vyvolat alergickou reakci.

Facebook
Pinterest
Twitter
Email
Další zajímavé články

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial