Proč byste měli do svého jídelníčku zařadit brazilské ořechy

Ořechy obecně bezesporu patří do zdravého jídelníčku, protože na naše zdraví mají velmi pozitivní vliv. Pokud se snažíte stravovat a celkově žít zdravě, pak by ve vašem životě ořechy určitě neměly chybět.

My se ale v dnešním článku nechceme rozepisovat o obecných přínosech ořechů na naše zdraví – naopak se chceme zaměřit na jedny konkrétní, které mnoho z vás možná ani nezná. O čem tedy bude v dnešním článku řeč? O brazilských ořeších, jež byste určitě měli znát a co víc – měli byste je mít ve svém jídelníčku!

Co jsou brazilské ořechy?

Možná je neznáte přímo pod názvem brazilské, ale pokud bychom vám řekli, že se jedná o para ořechy, určitě byste se pleskli do čela, protože tento druh ořechů určitě dobře znáte – i když jste je třeba ještě neochutnali.

Pojmenování „brazilské“ je odvozeno od místa jejich původu, kterým je logicky Brazílie. Tyto ořechy rostou na hodně vysokých a mohutných stromech, jež jsou známé tím, že vydrží opravdu spoustu let a kromě Brazílie rostou ještě v Bolívii nebo v Peru.

Bohaté na obsah důležitých látek

Brazilské nebo také para ořechy jsou výjimečné svým obsahem. Najdete v nich totiž celou řadu zdraví prospěšných látek, což je také jeden z důvodů, proč byste je měli konzumovat pravidelně.

Brazilské ořechy v sobě obsahují vitamíny skupiny B, vitamín E, dále minerální látky v podobě selenu, zinku, vápníku, hořčíku, fosforu či manganu. Nechybí ani vláknina, bílkoviny a mono-nenasycené mastné kyseliny.

Jsou zdravé, ale všeho moc škodí

Rádi bychom upozornili na přehnanou konzumaci brazilských ořechů. Pamatujte na známé rčení: všeho moc škodí. Co se para ořechů týče, jezte je pravidelně, ale v rozumné míře.

Vzhledem k tomu, že v sobě obsahují selen, neměli byste to s nimi přehánět – pokud je množství selenu v těle vysoké, stává se tento minerál toxickým. V takovém případě může způsobit nejen problémy se zažíváním, ale i vypadávání vlasů, deprese nebo lámání nehtů.

V čem nám brazilské ořechy prospívají?

Zajímá vás, v čem brazilské ořechy prospívají našemu zdraví? V tom případě čtěte dál! V následujících řádcích se dozvíte, jaké pozitivní účinky na nás brazilské ořechy mají a v čem našemu zdraví napomáhají.

Prevence vzniku rakoviny

Jako první zmíníme prevenci vzniku rakoviny, což je onemocnění, kterého se mnoho lidí děsí. Studie prokázaly pozitivní dopad kyseliny ellagické při léčbě nádorů v těle. A právě již několikrát zmíněný selen stojí za podporou prevence vzniku několika druhů této zákeřné nemoci – rakovina prsu, tlustého střeva či prostaty.

Podpora funkce štítné žlázy

Brazilské ořechy mají pozitivní vliv i na funkci štítné žlázy – opět za tím stojí selen, který reguluje její hormony. Měli byste vědět, že se enzymy závislé na selenu převádí na hormon T3 trijodothyronin neboli aktivní hormon štítné žlázy, jež zodpovídá za většinu funkcí spojených se štítnou žlázou.

Facebook
Pinterest
Twitter
Email
Další zajímavé články

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial