Kratom – méně známý tropický strom
Kratom (Mitragyna speciosa ) je tropický strom, který se vyskytuje především v asijských oblastech a to především v Thajsku, Malajsii, Indonési, v Africe, na Nové Guineji a na Borneu. Dosahuje výšky kolem třiceti metrů. Má vzpřímený kmen. Listy jsou zbarveny tmavě zelenou barvou, která se v období dešťů mění na žlutou. Na jejich spodní straně jsou patrné zřetelné žilky v různých barvách, nejčastěji červená, zelená nebo bílá. Květy vytvářejí kulovitá květenství žluté barvy. Z nich se vytvářejí plody, které mají tvar tobolky v kulovitém plodenství.
Používání
Z rostliny se využívají listy, které se konzumují syrové nebo se suší a používají se jako povzbuzující a léčivé prostředky ve formě čaje. Také je můžete sehnat jako kapsle, prášek či tobolky. K dostání je i extrakt. Mezi hlavní účinné látky patří indolové alkaloidy, jež poskytují obdobný účinek jako opiáty. Účinky jsou stimulující nebo tlumící a to v závislosti na jeho používání. Pokud se přípravek používá pravidelně, dochází k vytváření fyzické závislosti a při odvykání se pak objevují abstinenční příznaky.
Účinky
Kratom nachází nejčastější využití při léčbě závislostí na opiátech a dalších drogách. Ve velmi malých dávkách podporuje lepší koncentraci, pomáhá odbourávat stres, bystří mysl, odbourává únavu, zvyšuje libido, pozitivně ovlivňuje komunikativnost a družnost.
V oblasti medicínské funguje jako silné analgetikum, pomáhá tlumit bolesti, zklidní a uvolní svaly. Některé jeho odrůdy pomáhají v boji proti depresím.