Co je zdravý talíř a proč byste ho měli znát?

Chcete se začít stravovat zdravě? To je dobře! Možná je pro vás ale zdravé stravování jednou velkou neznámou. Rádi byste konečně udělali krok vpřed, ale jednoduše si nevíte rady. Nechcete nic pokazit, tak neustále čekáte a stojíte na startovní čáře.

Není to škoda? Pakliže nevíte, jak začít se zdravou stravou, může vám s tím hodně pomoci zdravý talíř. Kdo netuší, co to onen zdravý talíř vlastně je, ten by si měl určitě přečíst náš dnešní článek!

Co je zdravý talíř?

Patříte k lidem, kteří nemají představu o tom, co to ten zdravý talíř vlastně je? V tom případě nám dovolte, abychom vám tento slovní pojem vysvětlili.

Zdravý talíř je novou a zdravější alternativou, který nahradil klasickou a lidmi tolik známou výživovou pyramidu. Jeho složení odpovídá vědeckým poznatkům a jedná se tak o praktickou pomůcku zdravé výživy.

S jeho pomocí najdete nejlepší cestičku k udržení zdravého těla, zdravého stravování a můžete díky němu i zhubnout. Zdravý talíř vám napovídá, z čeho by se měla skládat vaše strava, abyste dosáhli rovnováhy a tělu dopřáli vše, co tak nutně potřebuje.

Původem je z USA

Za vznikem zdravého talíře stojí Ministerstvo zemědělství, které jej poprvé představilo v USA v roce 2011. Jak vidíte, není zdravý talíř až tak starý, jak jste si možná mysleli. Ministerstvo zemědělství jej představilo pod názvem Power Plate. Vznikla tak pomůcka, jež pomyslný talíř rozděluje na celkem 5 částí – ty zahrnují zeleninu, ovoce, luštěniny, obiloviny a oleje.

Co na zdravém talíři najdete?

Pokud jste se o zdravém talíři dozvěděli až z našeho článku, pak asi nemáte představu, co na něm vlastně najdete – tedy co jej tvoří.

Určitě budete potěšeni, že při stravování podle zdravého talíře nemusíte nic počítat, nemusíte si nikam nic zapisovat ani vážit na váze, což je jeden z důvodů, proč mnoho lidí snahu o zdravé stravování vzdá – jednoduše je to přestane bavit a my se tomu nedivíme. Je to zkrátka nuda. V případě zdravého talíře skládáte potraviny podle objemu.

Pyramida nebo talíř – toť otázka!

Možná si teď pohráváte s myšlenkou, jestli není lepší se stravovat podle pyramidy, která je tu přeci jen déle a na kterou se i přes skutečnost, že zdravý talíř představuje její modernější a lepší variantu, nedá dopustit mnoho lidí.

Výživová pyramida bohužel lidem nedokázala poradit v tom, kolik jakých surovin by měli konzumovat – zkrátka z ní nevyčetli, jakou část jejich stravy by měla tvořit ta či ona složka, ať už by šlo o zeleninu nebo ovoce.

Díky tomu lidé trpěli obezitou a nadváhou, lidé konzumovali bílou mouku, přijímali nezdravě vysoké množství sacharidů a nehlídali si ani tuky. Z toho plyne, že zdravý talíř je určitě lepší volbou, výživovou pyramidu lze v dnešní době považovat za zastaralou.

Facebook
Pinterest
Twitter
Email
Další zajímavé články

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial